APIE NAUJAMETINIUS PAŽADUS...
2024-01-02
Verčiant naują gyvenimo knygos lapą, pradedant naujus metus, labai gera tikėtis ir norėti, kad viskas būtų kitaip ir geriau, ir tai sukuria nuotaiką, kad galime viską pradėti iš naujo.
Pirmas palinkėjimas: keiskitės po truputį. Roma nepasistatė per naktį ir jūs nepasikeisite per naujametinę naktį taip pat. Tingi, nėra motyvacijos? Įdomiausia tai (ir tai žmonėms nelabai patinka), kad motyvacija ateina bedarant. Kai mes pradedame ką nors daryti, rezultatas, kurį pasiekiame per pirmas penkias ar dešimt minučių, mus motyvuoja dirbti toliau. Į sėkmę reikia eiti mažais žingsneliais. Maži pasiekimai suteikia mažas laimės dozes, kas sukelia paskatinimą siekti tolesnio tikslo. Svarbu tikrai norėti pokyčio. Kai jau žinome, ką gyvenime norime pakeisti, svarbu ir konkrečiai įvardinti, ką nuo šiol darysime kitaip. Daugiau sportuosiu ar numesiu svorio – nepakankamai konkretu. Tačiau įsivardinus, kad nuo šiandien per savaitę sportuosiu tris kartus po pusvalandį, nebevalgysiu viso šokolado iš karto ar kiekvieną mėnesį perskaitysiu po knygą, jums patiems bus aiškiau, ką turite daryti. Kartais naudinga apie pažadus informuoti ir aplinkinius, kad kolegos be reikalo negundytų per pertrauką nubėgti parūkyti ar mama neįkalbinėtų suvalgyti dar vieną cepeliną ar gabalėlį pyrago.
Antras palinkėjimas: nestabdykite ir nesigręžiokite atgal. Jei pasižadėjote ir pradėjote – nesustoti pusiaukelėje. Bet koks įprotis, kad ir ką bedarysite, kad ir kaip tobulai jį suformuosite, neišvengsite momentų, kai paslysite. Tad vertėtų pabandyti pakeisti požiūrį į klaidas ir jas priimti kaip informaciją, o ne pasmerkimą ar verdiktą, kad iš to nieko nebus ir reikėtų viską mesti. Galima įsivaizduoti situaciją, jog einate gatve, slidu, jūs paslystate ir nukrentate. Ar tą akimirką ir liekate ten gulėti, nes nemokate eiti? Ar atsistojate ir einate toliau? Lygiai tas pat ir su įpročiais. Jei paslystate, įvertinkite, kas atsitiko, kas jums trukdė, kokios aplinkybės privertė jus šį kartą paslysti ir ką galite padaryti, kad tokiose situacijose nepaslystumėte. Ir tuomet keliaukite toliau. Klystame visi ir niekada ne vėlu grįžti prie savojo tikslo. Vienas svarbiausių dalykų – pokyčiai turi tapti jūsų prioritetu. Vadinasi, reikia pasistengti, rasti tam laiko, nes tai, kam paskirstote laiką, yra jūsų sąmoningas pasirinkimas.
Trečias palinkėjimas: apdovanokite save už pasiekimus. Svarbu pajausti malonumą dėl to, ką darote, ir ko pasiekiate. Pasiekėte savo užbrėžto tikslo, gaukite malonią smulkmeną. Ir apdovanojimas gali būti net ir maža dalelė to, ko sau neleidžiate ir save ribojate – gabaliukas torto ar pamiegojimas iki popietės. Nes kam tas gyvenimas, jei net torčiuko sau nebegali leisti? Tik prisiminkite vieną taisyklę – už viską reikia mokėti, ir tas gabaliukas torto yra ne tikslas, bet paskatinimas, ir už jį reikės atidirbti kitą savaitę, nes jeigu mes už jį nesumokėsime sportu ir fiziniu krūviu, tai vėliau sumokėsime kilogramais, neapykanta sau ir lėtinių ligų rizikos padidėjimu.
Ketvirtas palinkėjimas: nelinkėkite sau to, ko nenorite ir nuoširdžiai nemėgstate. Nes darydami tai nepajausite malonumo ir mesite tą bergždžią reikalą. Šiurpas krečia nuo minties, kad reikės keltis anksti ir esant bet kokiam orui bėgioti rytais, šalti ir šlapti? Palinkėkite sau tada šiltoje patalpoje užsiimti sportu, susirasti pagalbininkų ir bendraminčių. Nenorite laikytis žolių ir surūgusio pieno dietos mažesnių suknelių vardan? Tai ir nevalgykite, likite su mėsytės gabaliuku ir torto gabaliuku, bet nebe tokiomis porcijomis ir nebe taip dažnai.
Penktas palinkėjimas (pats sudėtingiausias): sąžiningai sau prisipažinkite, kas jums trukdo būti sveikiems ir laimingiems. Ir atsikratykite tuo. Apklausos rodo, kad sulaukę garbaus amžiaus niekas nesigaili, kad per mažai dirbo ar kad nenusipirko geros mašinos. Dažniausiai nuogąstauja dėl blogos savo sveikatos, neišnaudotų galimybių pagyventi savo malonumui ir atsainaus požiūrio į sveikatą, kai dar galėjo kažką pakeisti.
Šeštas palinkėjimas – žiauriausias: nemeluokite sau. Nei esate pervargus po darbo, nei aplinkybės ar genetika kalta. Nei tikrai jums reikia tiek daug dirbti, kad paskui eitumėte lašintis vaistų ir pervargę imtumėte nedarbingumą, nei toks jau svarbus tas didesnis atlyginimas, jei iš jo reikia dalį vaistams nuo nemigos skirti. Ir nemeluokite sau, kad „va jau rytoj“ pradėsite keistis, čia paskutinis cepelinas ir paskutinė taurė vyno, o nuo rytojaus ryto/pirmadienio/sausio pirmosios tai jau driokstelėsite – kaip sveikai gyvensite. Jei nemeluosite patys sau – tai ir nenusivilsite savimi. Taip pat svarbu įvertinti ir savo galimybes ir nenorėti daugiau, negu galite. Jei nepavyksta sportuoti penkis kartus per savaitę, tada pasistenkite, kad bent tie trys kartai, kuriems randate laiko, būtų kokybiški. Tai tikrai geriau negu nieko.
Ir septintas, paskutinis palinkėjimas: mylėkite save. Na, turbūt nė vienas mūsų nebuvome to mokyti, ar ne? Išsirinkite sau svarbų dalyką. Tai gali būti santykiai, jūsų sveikata, asmeninis siekis... Jei keliate sau kokį nors Naujametinį pažadą, darote tai dėl kitų, ar dėl savęs? Ką daryčiau, jeigu nuoširdžiai save mylėčiau? Mylėti save, rūpintis savimi, gerbti save, girdėti ir jausti. Atpažinti. Tai, kas tikra, kas kyla iš vidaus – norai, poreikiai, emocijos, – pastebėti visa tai, suprasti, apgaubti šiluma, nurimti, atrasti harmoniją.
Baigiantis metams mes sustojame, apgalvojame praeitus metus, ką darėme gerai, ką nelabai. Taip pat permąstome, ko mes norėtume ateityje. Ir tai galbūt padarome vieną vienintelį kartą per metus. Vien tai yra prasminga.
Gerų Jums metų ir visų norų išsipildymo!
Su meile Effectus klinikos kelektyvas.
Nuo Naujųjų metų tai jau viskas pasikeis! Pradėsiu sportuoti, mesiu rūkyti, valgyti saldumynus, mažiau dirbsiu... ir dar labai daug įvairių nuoširdžių ir nelabai palinkėjimų ir pažadų sau ir artimiesiems. Ir džiaugsmingai, optimistiškai ir linksmai sutikę Naujuosius, tuos pažadus sau vis kartojame ir vis labiau prisiekiame, kad jau nuo rytojaus tai VISKAS!
O ar žinojote, kad sausis yra labiausiai nuviliantis mėnuo? Nes daugelis mūsų dar sausį suprantame, kad įgyvendinti tuos pažadus gali būti sunkiau, nei galvojome. Tad ką daryti, kad naujametiniai pažadai virstų naujomis pradžiomis, o metų pabaigoje galėtumėte jaustis laimingi, kad juos įgyvendinome?
Visų pirma, pradėkime į savo sveikatą žiūrėti kaip į savo „rankų darbą“, o ne į kažką, duotą iš viršaus. Mūsų smegenys mėgsta rutiną, tai, kas yra įprasta. Tad kai nusprendžiame formuoti kokį nors naują įprotį, mūsų smegenims tai – sunki užduotis, nes neįprasta užuot vakare atsisėdus prie TV ar telefono, pusvalandį pasivaikščioti ar nueiti į sporto užsiėmimus, dar sunkiau vakarais atsisakyti sočios vakarienės. Įpročių keitimas yra labai didelis darbas. Iš tiesų, turime Jums palinkėjimų naujai prasidėjusiems metams, kurie veda prie sėkmingo pažadų sau įgyvendinimo.